1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.73 (15 امتیازها)

سلام به تو دوست عزیز،

احتمالا تو هم می خوای یک زبان جدید یاد بگیری و نمی دونی از کجا باید شروع کنی یا اینکه شروع کردی اما می خوای ببینی چجوری می تونی خودتو ارتقاع بدی.

من با توجه به تجربه های شخصی که خودم شخصا داشتم یا از شاگردام شنیدم می خوام به شما ها چندتا نکته بگم که شما رو توی این مسیر حسابی کمک کنه. 


نکته ی اول - انتخاب هدف

خیلی مهمه که بدونی برای چی می خوای زبان جدید رو یاد بگیری مثلا اگه قراره یک زبان جدید یاد بگیری که بتونی توی یک مسافرت یه قهوه سفارش بدی هدفت ساده تره و با چند ساعت مطالعه بهش می تونی برسی از طرف دیگه اگه قراره توی یک کشور جدید زندگی کنی که زبانشون رو نمی دونی باید خودت رو آماده ی چند سال مطالعه و تلاش کنی. هدف بزرگتر تلاش بیشتر هم می خواد دوست من

نکته ی دوم - پایه پیدا کن

یاد گرفتن یک زبان جدید ( یا اصولا کلا پروسه ی یاد گرفتن ) آسون تره اگه بتونی یه پارتنر پیدا کنی مهم هم نیست که آیا اون از تو بیشتر می دونه یا کمتر مهم اینه که یکی باشه که با هم درس بخونین تمرین کنین و به این زبان جدید با هم حرف بزنین هر چند غلط غلوط! اگر هم تنهاترین آدم دنیایی و هیچکس رو برای تمرین نداری، نکته ی بعدی رو جدی تر بگیر!

نکته ی سوم - با خودت حرف بزن

آره با خودت حرف بزن فقط دیوونه نیستن که این کارو می کنن تو هم اگه می خوای زبانی رو یاد بگیری و بتونی سریع تر جمله بسازی باید هم تو سر خودت و هم بلند بلند ( مثلا جلوی آینه ) با خودت حرف بزنی. بعد از یه مدت می بینی مغزت داره به یه زبون دیگه فکر می کنه و اون موقع است که به خودت و مغزت کلی افتخار کنی!

نکته ی چهارم - از اشتباه نترس

اگه منتظری تا یه زبان رو کامل یاد بگیری و بعدش تازه شروع کنی به حرف زدن باید بهت بگم سخت در اشتباهی!
یاد گرفتن یک زبان جدید به طوری که کاملا بی نقص حرف بزنی پروسه ای هست که شاید ده سال طول بکشه پس الکی نترس! هیچکس مسخره نمی کنه ( اگر هم کردن فحششون بده ) به این فکر کن که بچه ها چجوری یاد می گیرن حرف بزنن! اونا هزار بار اشتباه می کنن . اما بازم اشتباه حرف زدن رو ادامه می دن و از اطرافیان یاد می گیرن چجوری درستش رو بگن کاری که تو هم باید بکنی!

نکته ی پنجم - توی روزمره استفادش کن

فکر کن امروز می خوای بری بیرون مثلا می خوای بری فوتبال ببینی. بشین قبلش ببین چه موقعیت هایی پیش میاد که بخوای حرف بزنی!

مثلا باید بگی:

- سلام من یه بلیط لازم دارم
- ممکنه به من کمک کنید صندلیم رو پیدا کنم؟
- ...
این جمله ها رو بنویس و به زبان مورد نظر ترجمه کنش و کلمه هایی که نمی دونی رو از دیکشنری در بیار. بعدا سعی کن ازشون استفاده کنی.

نکته ی ششم - دیکشنری بساز

هیچکس نمی تونه یه دیکشنری رو حفظ کنه و اگر هم بکنه فایده نداره اما کاری که آدم می تونه بکنه اینه که یه دفتر برداره کلمه های جدیدی که یاد می گیره رو توش بنویسه.

برای خودت یک دیکشنری جیبی درست کن که بتونی هر چی توش می نویسی حفظ کنی. با یکم خلاقیت می تونی کلی به خودت و دایره ی لغاتت کمک کنی. فقط فراموش نکن که جلوی هر کلمه جای کافی بذاری که اگه قرار بود بعدا چیزی بهش اضافه کنی جای کافی داشته باشی

نکته ی هفتم - گوشِت رو تربیت کن

گوش بده. به رادیو و موزیک و فیلم با صدای بلند. حتی اگه اولش هیچی نفهمی، به مرور گوشِت عادت می کنه و کلمه هایی که بلدی رو تشخیص می ده. با تلفظ های مختلف آشنا می شی و حتی بعضی وقتا معنی بعضی کلمه ها رو حدس می زنی که بعدا می ری تو دیکشنری می بینی درست حدس زدی و کلی حال می کنی!

نکته ی هشتم - منابعت رو دوباره چک کن

از کجا و چجوری داری یاد میگیری؟ این خیلی مهمه که منبعت موثق باشه. کتاب ها معمولا چیزی رو اشتباه نمی گن به اینترنت هم تا حدی میشه اطمینان کرد اما امان از دست این مردم. چه به وفور دیدم شاگردایی که یک چیزی رو به اشتباه یاد گرفتن چون دوستاشون اینجوری گفتن ( تازه بعضیاشون وقتی می گی اشتباه یاد گرفتی انقدر به اون طرف اطمینان دارن که کتاب و جزوه و اینترنت و تو و امواتتو می برن زیر سوال اما زیر بار نمی رن که اشتباه یاد گرفتن )  اینا بعضیاشون بعدا ایمان میارن و به حرفت گوش می دن اما باید کلی وقت بذارن تا اون غلطه رو از زهنشون پاک کنن و بعد درستش رو یاد بگیرن. در بعضی موارد هم هیچوقت زیر بار نرفته و بیست سال بعد هنوز دارن یه چیزی رو اشتباه می گن - دیدم که می گم -

نکته ی نهم - سر کیسه رو شل کن

اگه می خوای جنس با کیفیت گیرت بیاد باید هزینه کنی. هم هزینه ی مالی هم باید وقتت رو هزینه کنی.

از نظر مالی باید کتاب بخری کلاس بری و اینا

از نظر زمانی هم مثلا باید بعضی وقتا بجای بیرون رفتن با رفقای اهل دلت بشینی خونه و درس بخونی.

البته با یه برنامه مالی و زمانی مناسب می تونی کلی تو هزینه هات صرفه جویی کنی. طوری برنامه بریز که به اندازه کافی درس بخونی و به اندازه کافی با رفقا باشی. هر کدوم زیادی باشه دلتو می زنه

نکته ی دهم - مهم تر از همه - بهونه نیار

خودت رو گول نزن یعنی تو روزی یک ساعت جای تو اینترنت گشتن نمی تونی درس بخونی؟ یعنی تو واقعا باورت شده که زبان انقدر سخته که نمی تونی یادش بگیری؟ اگه انقدر توانایی تو خودت داشتی که این مطلب رو تا ته بخونی یعنی ته دلت دنبال راه چاره ای  پس بهونه نیار پاشو یه برنامه برای خودت بریز و شروع کن. هیچکس جز خودت نمی تونه کمکت کنه. انقدر دیدم شاگردام می گن فلان معلم بده فلان کتاب خوب نیست. اما همونا کسایی هستن که فقط بهونه میارن که تنبلی خودشون رو توجیه کنن. تو مثل اونا نیستی تو باهوشی. پاشو شروع کن!!!


خوشحال می شم شما ها هم تجربه هاتون رو با ما در میون بذارید. کامنت یادتون نره

موفق باشین - تا بعد

لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - سعید عسکری

  ممنون از زحمتتان،،ولی مشکل منم این هست ب حدی رسیدم ک مشکلمو رفع میکنم،و خیلی فشار اوردم سر خودم،،الان زده شدم،،اصن حوصلشو ندارم ب شوق اول برگردم.متاسفم برا خودم داره دیر میشه برام

 • مهمان - Afshin

  خيلي خوب

 • مهمان - roya rezaei

  ba salam va khoda ghodrat be ostade bozuegvar nima khosravi . man be nobe khodam va arta ja dare ke az hamdeli va lotfe bi menatetun va komak haye shayani ke be hame ma farsi zabanha darid nahayate tashakor va ghadr ru dashte basham . tamame noktehaye amozeshi zaban deutsch bi nahayat mohem va mofid bodan . ba arezuye behtarinha baraye shoma va hamsare geramietan

 • مهمان - سعید

  عااااالی بود...:)

 • مهمان - Behi

  ممنون از انرژي خيلي زيادي مه حتي از روي نوشته هم ميشد لمسش كرد.
  شما شايد پلي باشيد براي دست كشيدن از تنبلي و بهانه هاي رنگي من براي ياد گيري زبان
  واقعاً ممنون

 • بسیار تاثیرگذار ?
  ممنونم