1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.93 (15 امتیازها)

اسم ها در زبان آلمانی به سه دسته تقسیم می شوند. این تقسیم بندی بر اساس جنسیت اسم در زبان آلمانی است. این دسته بندی ها عبارتند از اسامی مذکر، اسامی مونث و اسامی خنثی.

برای شناسایی این اسامی و اینکه بفهمیم چه جنسیتی دارند از پیشوندی به نام آرتیکل یا حرف تعریف استفاده می کنیم. این آرتیکل در حالت معمولی سه شکل دارد که برای سه جنسیت مختلف استفاده می شود. (که بعد ها یاد می گیریم که آرتیکل ها می تونن بسته به جایگاهشون توی جمله تغییر شکل بدن).


از اسامی مذکر شروع می کنیم. اسامی مذکر حرف تعریف der دارند. این آرتیکل همیشه قبل از اسم می یاد:

سگ  der Hund

کارگر(مرد)  der Bauarbeiter

مرد  der Mann

میز  der Tisch

درخت  der Baum

کامپیوتر  der Computer

...


دسته ی دوم اسم های مونث هستند. اونها آرتیکل die دارند. این آرتیکل هم همیشه قبل از اسم میاد:

گربه  die Katze

معلم (زن)  die Lehrerin

زن  die Frau

کره  die Butter

گل  die Blume

...


دستهی سوم و آخر اسامی خنثی هستند. اونها آریکل das دارند و این آرتیکل هم مثل بقیه همیشه قبل از اسم میاد:

شتر  das Kamel

نوزاد  das Baby

دختربچه  das Mädchen

پنجره  das Fenster

موبایل  das Handy

اتومبیل  das Auto

...


توجه داشته باشید که وقتی راجع به جنسیت اسامی صحبت می کنیم منظور ما اسامی مفرد است. خوشبختانه در حالت جمع، اسامی جنسیت خاصی ندارند و آرتیکلِ همگی در حالت معمولی، die است:

درخت ها die Bäume   

گل ها die Blumen

دختربچه ها  die Mädchen

اتومبیل ها  die Autos


نکته های قابل توجّه:

* حرف اوّل اسامی در زبان آلمانی، (بدون توجه به مفرد، جمع، مذکر، مونث یا خنثی بودنش و یا اینکه هر جای جمله که بیاد) همیشه بزرگ نوشته می شه. این موضوع فراموش نشه که کوچیک نوشتن حرف اوّل یک اسم غلط املایی محسوب میشه!

* جنسیت اسامی و آرتیکل اونها در زبان آلمانی می تونه به جنسیت اون چیز در دنیای واقعی ربط داشته باشه یا می تونه ربطی نداشته باشه. یعنی اگه مثلاً یک گربه ای نر بود، دلیل نمیشه آرتیکل مذکر یعنی der بگیره و همون die رو می گیره. به مثال زیر توجه کنید:

آرتیکل کلمه ی مرد (Mann)، در حالت معمولی der است و کلمه ی زن (Frau) در حالت معمولی die. کلمه ی پسر بچه (Junge) هم آرتیکل مذکر یعنی der داره، امّا این آرتیکل برای کلمه ی دختربچه(Mädchen) -که توی دنیای واقعی مونثه- die نیست و دختربچه آرتیکل خنثی یعنی das می گیره.

* بهترین راه برای یاد گیری اسامی اینه که اون اسم رو از روز اوّل با آرتیکلش حفظ کنین یعنی اسمی رو که معنیش رو از دیکشنری می بینی همون موقع آرتیکلش رو حفظ کن.

* دقّت کنید با اینکه آرتیکل اسامی جمع با آرتیکل اسامی مفرد مونث هر دو die است، این به این معنی نیست که اسامی جمع همگی مونث هستند، بلکه فقط ظاهر آنها در حالت معمولی شبیه همدیگه است.

* جمع بستن اسامی در زبان آلمانی به سادگی زبان های دیگه مثل فارسی و انگلیسی نیست. پیشنهاد می کنم که هر اسمی که توی دیکشنری می بینید، همون موقع ببینید حالت جمعش چه شکلیه. هر چند راجع به جمع بستن اسامی در آینده جداگونه بهتون توضیح می دیم.

* آرتیکل و جنسیت اسامی رو در بعضی موارد می شه از روی معنی یا شکل نوشتار اون کلمه حدس زد، امّا این روش ها در اکثر موارد صد در صد درست عمل نمی کنه و دارای استثنا های زیادیه. هرچند تمام این روش ها رو بعداً براتون توضیح می دیم.


درس امروز به پایان رسید امّا هر چی راجع به اسم ها در زبان آلمانی توضیح بدیم بازم کمه. اگه نکته ای از دید ما پنهان شده یا شما سوالی دارین، حتماً برامون بنویسید.

موفق باشید. تا بعد.

لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند