1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.75 (8 امتیازها)

ضمایر فاعلی (Personalpronomen) در زبان آلمانی نه عدد هستند.این ضمایر هر کدام زمانی که فاعل یک فعل می شوند روی اون فعل تاثیر می گذارند و آن فعل را صرف می کنند.

این ضمایر به دو دسته ی مفرد و جمع تقسیم می شوند.

لیست این ضمایر به این صورته :

من :
ich (ایش)

تو :
du (دو)

او (مذکر) :
er (اِر)

او (مونث) :
sie (زی)

او (خنثی) :
es (اِس)

ما :
wir (ویر /  ویا)

شماها :
ihr (ایر / اییا)

آنها :
sie (زی)

شما ( حالت محترمانه ی تو ) :
Sie (زی)
نکات :

- برای صحبت با یک دوست باید از du (به معنی تو) و  برای صحبت با یک غریبه، آدم مسن تر از تو، یا صحبت رسمی (مثلاً توی یک اداره) باید از Sie (به معنی شما) استفاده کرد. شما اجازه نداری به کسی که هنوز به تو اجازه نداده du بگی.

- سه ضمیر سوم شخص مفرد یعنی
er, sie, es بدین صورت استفاده می شوند:

*          اگر اسمی که ضمیر به جای آن می آید اسم انسان است با توجه به جنسیت اون آدم ضمیر رو استفاده می کنیم مثلاٌ بجای علی می گیم "
er" و بجای مریم می گیم sie.

*           اگر اسمی که می خواهیم بجاش از ضمیر استفاده کنیم اسم انسان نیست، باید ببینیم اون اسم در زبان آلمانی چه جنسیتی دارد و با توجه به آن، ضمیر را انتخاب می کنیم. مثلاً بجای کلمه ی
der Hund به معنی سگ از er استفاده می کنیم. دقت کنید که اون کلمه ی اسم در زبان آلمانی چه جنسیتی داره، نه اینکه اون سگه نر یا ماده است.
این ترتیب برای جنسیت های دیگه هم ادامه داره. یعنی مثلاً بجای کلمه ی
die Katze به معنی گربه از sie استفاده می کنیم چون کلمه ی گربه در زبان آلمانی مونث است. بدون اینکه به این فکر کنیم که گربه ای که راجع بهش حرف می زنیم نر یا ماده است.
بعضی اسم ها هم در زبان آلمانی خنثی هستند. مثلاً بجای کلمه ی
das Kamel به معنی شتر از es استفاده می کنیم. (اگه هنوز این موضوع برات جا نیفتاده می تونی آموزش جنسیت اسامی در زبان آلمانی رو مطالعه کنی)

- دقت کنید که
ihr برای زمانی است که شما دارید با چند نفر صحبت می کنید و اونا دوستهای تو هستند یا اینکه تو اختلاف سنی زیادی باهاشون داری و ازشون بزرگتری. ضمناً اگر توی محیطی مثل اداره هستی که رسمیه نباید کارمند های اونجا رو ihr خطاب کنی. اگه این کار رو بکنی بهشون بی ادبی کردی. برای صحبت با چند نفر به صورت رسمی می تونی از Sie استفاده کنی.

sie که حرف اولش کوچیکه هم ضمیر سوم شخص مفرد مونث و هم ضمیر سوم شخص جمع است و فرقشون توی جمله اینه که فعل برای هر کدوم متفاوت صرف می شه و از اونجا می شه فهمید منظور «او» است یا «آنها».

- دقت کنید که ضمیر
Sie برای خطاب محترمانه حرف اوّلش همیشه بزرگه و از این طریق میشه فرقش رو فهمید.
بحث ضمایر در زبان آلمانی بسیار بزرگ و شاید یکم پیچیده باشه امّا با تمرین توش تبحّر پیدا می کنین.

اگه سوالی داری حتماً برامون بنویس و اگه این مطلب مفید بود بهش امتیاز بده، اونم پنج ستاره.

موفق باشید. تا بعد.

لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - علی

    با سلام
    امکان ارتباط مستقیم با شما در تلگرام وجود دارد

  • سلام دوست عزیز. ارتباط مستقیم در تلگرام فعلاً مقدور نیست امّا اگه پیغامی دارید که می خواهید بصورت خصوصی به ما بدهید، از فیس بوک یا اینستاگرام استفاده کنید یا اینکه به persian@plusgerman.com ایمیل بزنید